Czym tak naprawdę jest pewność siebie? Czy to umiejętność zachowania się w każdej sytuacji? Odwaga do wchodzenia w nowe doświadczenia? Luz, swoboda i zaufanie do własnych możliwości? Przekonanie, że zawsze i ze wszystkim sobie poradzimy? A może bycie dumnym, niewzruszonym i prezentowanie się jako ktoś, kto jest lepszy od innych?

 

Pewnie ile ludzi, tyle definicji. Bo każdy człowiek postrzega świat przez pryzmat swoich przekonań i doświadczeń, i dla każdego z nas pewność siebie mogłaby oznaczać coś innego. Ktoś może ją definiować jako przebojowość, otwartość i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. A dla innej osoby będzie to swobodny styl bycia, luz i błyskotliwość, czyli tak naprawdę przeciwieństwo „spiny” czy nieśmiałości.

 

 

Czym pewność siebie nie jest?

Zanim napiszę, czym jest prawdziwa pewność siebie, zaznaczę najpierw, czym na pewno nie jest. Otóż autentyczna pewność siebie nie ma nic wspólnego z arogancją, wywyższaniem się czy zarozumialstwem.

Choć wielu osobom tak się właśnie kojarzy. Z pychą, tupetem czy bezczelnością. Wyobrażamy sobie kogoś, kto kroczy wyprostowany, z dumnie podniesioną głową, patrząc na innych wzrokiem pełnym nonszalancji i prezentując postawę „Jestem lepszy od innych”. Sprawdź, czy też masz takie skojarzenia. Bo jeśli na hasło pewność siebie przychodzi Ci do głowy właśnie taki obraz i czujesz niechęć albo złość, to może to właśnie jest przyczyna Twojego oporu w pracy nad własną pewnością siebie. Bo podświadomie nie chcesz zmienić się w nadętego bufona, którego nikt nie lubi, bo wszyscy czują się od niego gorsi.

Tymczasem taka pełna arogancji postawa paradoksalnie bierze się najczęściej z braku pewności siebie! I towarzyszącego jej strachu, że ktoś ten fakt odkryje.

Ludzie, którzy zachowują się w ten sposób przybierają nonszalancką pozę i często traktują innych wyniośle albo protekcjonalnie. Nierzadko wytykając im błędy czy niedociągnięcia po to, by ukryć własne braki i przykryć swoją niepewność czy niekompetencję.

 

 

Pewność w niepewności

Dla mnie osoba pewna siebie to nie taka, która zawsze wie, co zrobić i co powiedzieć. Nie ta, która nigdy się nie boi i nie ma żadnych wątpliwości. To osoba, która też czasem doświadcza niepewności, ale mimo to czuje, że sobie poradzi. Bo jest świadoma swoich zasobów. Wie że ma w sobie wszystko, co potrzebne w tej sytuacji i przede wszystkim nie oczekuje od siebie perfekcji. Daje sobie pozwolenie na ewentualne błędy i to ją uwalnia od “spiny” i lęku.

Jeżeli zobaczysz pewność siebie w ten sposób, będzie Ci łatwiej nad nią pracować.

A jak to robić? Co jest potrzebne, by czuć się pewniej ze sobą? I co powoduje, że pewność siebie jest trwała?

Czytaj dalej!

 

 

Zasoby i ich świadomość

Jednym z najważniejszych obszarów wspierających pewność siebie jest świadomość swoich zasobów. Bo kiedy czujesz się pewnie w jakiejś sytuacji? Gdy wiesz, że dysponujesz wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Gdy wiesz, że posiadasz cechy charakteru, które w tej sytuacji mogą Cię wspierać. Czujesz się pewnie, kiedy masz zasoby i świadomość, że je masz.

Dlatego warto poświęcić trochę czasu na poznanie swoich zdolności albo talentów, przy czym popatrzeć trochę szerzej. Bo talent to nie tylko malowanie pięknych obrazów albo gra na skrzypcach. Talentem może być słuchanie, organizowanie, inspirowanie innych, etc. Uświadom sobie to bogactwo, które w sobie nosisz i zacznij z niego korzystać.

Świadomość własnych mocnych stron sprawia, że widzimy siebie jako wyjątkową osobę, obdarzoną unikalnym zestawem osobistych cech. Czujemy się wtedy wartościowi, a silne poczucie własnej wartości sprawia, że przestajemy w siebie wątpić. Nabieramy wtedy więcej pewności siebie i zaufania do własnych możliwości.

I tutaj ważna uwaga: jeżeli mówienie o swoich mocnych stronach i przejawianie ich bez fałszywej skromności wydaje Ci się zarozumiałe, przypomnij sobie, że – tak jak każdy człowiek –  masz w sobie zarówno zalety jak i słabości. Jeżeli masz świadomość również swoich deficytów, nie negujesz ich i potrafisz się do nich przyznać, możesz również „przyznać się” do swoich talentów i dumnie prezentować je światu.

Pamiętaj, że w prawdziwej pewności siebie nie chodzi o to, by być od kogoś lepszym!

Chcesz wiedzieć, jak zwiększyć pewność siebie w 3 prostych krokach? Pobierz mój bezpłatny e-book z ćwiczeniami! Kliknij TUTAJ

 

Dbaj o relację ze sobą

Drugim ważnym obszarem, wzmacniającym pewność siebie jest dobra relacja z samym sobą. Jeżeli siebie lubisz i traktujesz z szacunkiem, potrafisz zadbać o swoje potrzeby i wesprzeć siebie w trudnych chwilach, wysyłasz sobie bardzo ważny komunikat. Dajesz sobie znać, że możesz na siebie liczyć i że jesteś po swojej stronie. A to ma ogromne znaczenie dla pewności siebie!

Przypomnij sobie jakąś trudną sytuację, kiedy miałaś wsparcie, np. od szefa, rodzica, koleżanki czy innej bliskiej osoby. Sama obecność kogoś bliskiego, kto jest „za Tobą”, powoduje że czujesz się znacznie pewniej, prawda? A jeżeli jeszcze ta osoba Cię nie wyśmiewa, ani nie krytykuje tylko jest dla Ciebie wyrozumiała, Twój komfort rośnie.

Jeśli chcesz budować pewność siebie, pamiętaj o serdecznej relacji ze sobą. Zwłaszcza jeśli popełnisz błąd, okaż sobie współczucie i życzliwość. Zamiast pretensji albo krytyki daj sobie współczucie i przeżyj emocje. A potem przeanalizuj, co poszło nie tak i co następnym razem możesz zrobić inaczej, aby osiągnąć lepsze rezultaty.

Takie podejście buduje Twoje doświadczenie i pozwoli Ci odważnie podejmować kolejne wyzwania. Bo wychodzisz nie z pozycji kogoś „kiepskiego”, kto zaliczył porażkę i boi się ewentualnej powtórki, tylko z pozycji kogoś, kto wyciągnął wnioski i odrobił lekcję, a teraz jest pewniejszy i silniejszy o to doświadczenie.

 

 

Wiara to podstawa

Myślisz, że jak ktoś jest pewny siebie to jego życie jest pasmem sukcesów? Oczywiście, że nie. To nie jest tak, że ta osoba ma jakąś przewagę i wszystko jej wychodzi. Taki ktoś też zna smak porażki i ma koncie niepowodzenia, ale mimo to nadal ma przekonanie, że jest w stanie podejmować się kolejnych zadań i że sobie poradzi.

Ale jak to, możesz teraz zapytać. Nie poszło mu najlepiej, a jego pewność siebie nie zmalała? Dlaczego?

Dlatego, że postrzega dotychczasowe doświadczenia w inny sposób niż ludzie, którzy po porażce poddają się, w przekonaniu, że do niczego się nie nadają.

Jaki jest ten sposób postrzegania?

Doceniający.

Wzmacniający.

Widzący to, co było dobre.

 

Ludzie pewni siebie potrafią docenić swoją odwagę. Potrafią docenić fakt, że podjęli wyzwanie, że weszli w jakąś sytuację z pewną dozą niepewności, nie wiedząc i nie umiejąc wszystkiego. Nawet jeśli rezultat nie był powalający, potrafią siebie poklepać po ramieniu i pogratulować sobie tego doświadczenia. Bo poradzili sobie! Może nie na sto procent, tylko na pięćdziesiąt, ale te pięćdziesiąt to doświadczenie, z którego będą czerpać w przyszłości.

A ci, którzy się poddają? Widzą takie doświadczenia w kategorii „wszystko albo nic”. Nie było pełnego sukcesu, to znaczy że było totalne zero. I jak to wpływa na ich pewność siebie? Odpowiedź jest oczywista.

 

A jak doceniać siebie, nawet mimo błędów czy niepowodzeń, piszę w książce “Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie”

 

 

Ta rzecz jest niezbędna

Pewności siebie nie da się zbudować czytając książki, przerabiając kursy albo chodząc na warsztaty. Podczas kursu czy warsztatu możesz zdobyć wiedzę, uświadomić sobie własne ograniczenia i obszary do pracy, ale sama wiedza i świadomość nie wystarczą. Wychodzenie ze swojej strefy komfortu i podejmowanie działań jest niezbędne.

Jeśli chcesz odważnie działać i umacniać pewność siebie, ale blokuje Cię strach, że popełnisz błąd albo źle wypadniesz, przypomnij sobie to, co pisałam wcześniej.

Pewność siebie to nie brak wątpliwości, nieomylność ani bezbłędność. To umiejętność wychodzenia poza swoje ograniczenia – również poza ten strach – i działania mimo niego.

A jeśli coś pójdzie nie tak i jest Ci smutno, źle lub czujesz się niekomfortowo, pamiętaj o tym, żeby dać sobie wsparcie. Nie krytykuj i nie dokopuj sobie. Pogratuluj, że znalazłaś/-eś w sobie odwagę.

Zawsze miej siebie po swojej stronie. Łatwiej podejmować wyzwania, kiedy mamy obok siebie życzliwe osoby. Bądź dla siebie taką osobą!

 

Potrzebujesz więcej pewności siebie w pracy? Zapraszam na sesje indywidualne. Na początek zapisz się na bezpłatną sesję wstępną

 

 

Działaj i wspieraj siebie!

Podsumowując: dobra wiadomość jest taka, że pewność siebie to nie jest coś, z czym się rodzimy, ale coś co możemy wytrenować, wzmacniać i podtrzymywać.

Jeżeli popracujesz nad uświadomieniem sobie swoich zasobów i zaczniesz działać, wykorzystując je w praktyce, a jednocześnie będziesz pielęgnować życzliwość oraz szacunek dla siebie, i obdarzysz siebie wsparciem, będziesz wzmacniać swoją pewność siebie z każdym dniem!

Zacznij postrzegać swoje tzw. błędy nie jako potwierdzenie rzekomego braku kompetencji, lecz jako potwierdzenie swojej odwagi i gotowości do wchodzenia w nowe sytuacje.

Nie jest to łatwy ani szybki proces i wymaga pracy, lecz jeśli potrafisz zdobyć się na ten wysiłek, możesz po pewnym czasie zauważyć, że masz w sobie większy luz i zaufanie do siebie. I uwierzyć, że jesteś w stanie poradzić sobie z każdą, nawet najbardziej wymagającą sytuacją.

 

 

 

Podziel się: