Zaczyna się już w szkole.

Zgłaszasz się, odpowiadasz, a potem słyszysz: „Źle. Błąd. To niepoprawna odpowiedź”. Siadasz, czerwieniąc się ze wstydu. Porażka. Lepiej było nic nie mówić. Następnym razem siedzisz cicho, chociaż znasz rozwiązanie. Lęk przed porażką bierze górę. Milczysz, bo boisz się, że i tym razem przy wszystkich usłyszysz, że nie masz racji. Znów będziesz musiała przełknąć to przykre uczucie upokorzenia. Ogarnia Cię strach przed porażką, więc odpuszczasz i nie robisz nic.

 

Z tego samego powodu ileś lat później nie dzielisz się swoimi opiniami, nie zabierasz głosu na spotkaniach, trzymasz w szufladzie swoje projekty, a notes z pomysłami, jak rozkręcić własny biznes ukrywasz pod stertą książek.

Często to właśnie strach przed porażką, obawa, że popełnisz błąd, że się „wygłupisz” trzyma Cię w miejscu. Sprawia też, że czasami zachowujesz się kompletnie irracjonalnie: tkwisz w nieudanym związku, w kiepsko płatnej pracy, tolerujesz dyskomfort, znosisz niewygody w swoim życiu, ograniczasz siebie finansowo i generalnie zgadzasz się na egzystencję poniżej swoich możliwości. Zwłaszcza jeśli zdarzyło Ci się już wcześniej ponieść porażkę – tym bardziej obawiasz się, że kolejnym razem „znowu się nie uda”.

 

PS. Jeśli jesteś właśnie świeżo po niepowodzeniu, to przyda Ci się mój mini poradnik, w którym w 5 krokach pokazuję, jak poradzić sobie z porażką i działać z odwagą dalej – pobierzesz go poniżej:


 

A wracając do tematu… czy sytuacje poniżej wyglądają znajomo?

  • Choć ta nowa praca, którą Ci zaproponowano to całkiem obiecujące miejsce, z perspektywą na rozwój i lepszą pensją – strach przed porażką blokuje Cię przed zmianą.

 

  • Choć pomysł na własny biznes masz już dopracowany w każdym szczególe, obawa przed finansową klapą trzyma Cię wciąż na etacie. W firmie, do której dojeżdżasz 70 km, wstając codziennie o 5 rano i spędzając w samochodzie większość wolnego czasu.

 

Tak, same sobie to robimy. Zostałyśmy wytresowane, żeby zawsze znać prawidłową odpowiedź, nigdy się nie mylić, odnosić sukcesy i trafiać w dziesiątkę, by nie zaznać czegoś takiego jak porażka. I teraz mamy ogromny lęk przed zrobieniem czegoś, co wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem niepowodzenia, bo „jeżeli mi nie wyjdzie – ja wyjdę na nieudacznika”. Straszne. I co wtedy? Co w takiej sytuacji?

Więcej o tym, jak radzić sobie ze strachem przed porażką piszę w swojej książce Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie”. Książka dostępna na stronie wydawnictwa Onepress KLIKNIJ TUTAJ i innych dobrych księgarniach.

 

 

Co ludzie powiedzą?

Kiedy czujesz, że strach przed porażką coraz bardziej Ci doskwiera, zadaj sobie pytanie, czego konkretnie się boisz. Przed czym tak naprawdę odczuwasz lęk? Co jest pod spodem? Perspektywa, jakich nieprzyjemnych doświadczeń powstrzymuje Cię przed działaniem? Z mojej pracy z kobietami wynika, że bardzo często jest to lęk przed opinią innych. Lęk, że ktoś Cię wyśmieje, negatywnie oceni albo że się skompromitujesz i odtąd będziesz „nikim” w oczach otoczenia.

 

Też tak masz? Trzęsiesz się ze strachu, że ktoś mógłby Cię skrytykować i na samą myśl o tym rezygnujesz ze swoich planów na życie? Albo odkładasz ich realizację na lepszy moment? Na ten dzień, kiedy będziesz gotowa? Jeśli tak, mam dla Ciebie złe wieści: nigdy nie będziesz. Bo to nie o Twoją gotowość tutaj chodzi, tylko o to, że traktujesz opinię innych jako ważniejszą niż Twoja własna!

 

Ktoś uważa, że się do czegoś nie nadajesz? Ok, to jego zdanie i ma do niego prawo. A Ty przecież chciałaś się odważyć, gdzieś głęboko w środku wierzyłaś, że potrafisz! Ale teraz przestałaś wierzyć. Przestałaś, bo jakaś osoba zawyrokowała, że sobie nie poradzisz. Tylko dlaczego, na litość, wolisz wierzyć temu komuś, a nie sobie???

 

Warto pamiętać, że ludzie nadmiernie krytykujący innych, czerpiący satysfakcję z cudzych błędów i porażek to najczęściej osoby z bardzo niskim poczuciem własnej wartości, noszący w sobie ogromny lęk, że sami nie są nic warci. (Tak na marginesie, zdarza się, że są to osoby wykształcone i na eksponowanych stanowiskach – bo wysoka pozycja w firmie wcale nie musi iść w parze z wysokim poczuciem własnej wartości). Osądzanie, wyśmiewanie i bezlitosne wytykanie innym błędów to dla tych ludzi jedyny sposób, aby poczuć się lepszymi i choć na chwilę „podbić” sobie samoocenę.

Pomyśl o tym, gdy lęk przed czyjąś oceną będzie blokował Twoje działania. A więcej na temat zamartwiania się, co powiedzą inni, przeczytasz tutaj.

 

 

Porażka vs poczucie własnej wartości

Strach przed porażką daje się też mocno we znaki osobom, które boją się, że ewentualne niepowodzenie obniży ich poczucie własnej wartości. Że stracą we własnych oczach. Ucierpi ich samoocena, a krytyk wewnętrzny będzie pastwił się nad nimi wypominając, że są  „beznadziejni”,  ”do niczego się nie nadają” albo „za co się nie wezmą, to zawalą…”.

Tak może się stać w przypadku, kiedy uzależniasz swoje poczucie własnej wartości od tego, co w życiu osiągnęłaś. Czyli od szeroko pojętych rezultatów Twoich działań. Wtedy za każdym razem, gdy coś nie wyjdzie, Twoje poczucie własnej wartości leci w dół, a strach przed porażką staje się coraz większy. A Ty przy kolejnej okazji unikasz działania, po to, by nie doświadczyć ponownie tego dyskomfortu.

I może byłaby to całkiem skuteczna strategia, gdyby nie jedno „ale”. Otóż nie podejmując działań obawiając się porażki, również obniżasz poczucie własnej wartości. Może nawet jeszcze bardziej, niż zaliczając ewentualne wpadki.

 

Bo bardzo istotnym wewnętrznym źródłem poczucia własnej wartości jest sprawczość, skupianie się na działaniu i aktywne kreowanie własnego życia.

 

Jeżeli strach przed porażką powoduje, że wolisz trwać w czymś, co Ci nie służy – OK. Lecz rezygnując z działania, podkopujesz też własną samoocenę i obniżasz swoją wartość we własnych oczach. Zaczynasz postrzegać siebie jako gorszą od innych. Zwłaszcza jeżeli biernie dryfujesz przez życie, mając jednocześnie świadomość swoich możliwości. Uciekasz od bólu i ewentualnej frustracji, ale też popadasz w marazm i z czasem jakiekolwiek działania przerastają Cię i przerażają. Nie chcesz do tego dopuścić? Podejmuj działania, odważaj się i rób!

A z każdym działaniem będziesz ugruntowywać się w poczuciu, że sprawczy i wartościowy z Ciebie człowiek. Wzrośnie Twój szacunek do siebie i wiara w to, że możesz wziąć odpowiedzialność. I nawet, jeżeli działanie nie zakończy się sukcesem, zawsze będziesz mogła pogratulować sobie odwagi. Bo nie mając pewności co do rezultatu jednak podjęłaś ryzyko.

 

 

Uwierz, że potrafisz

Jednym z kluczowych czynników podsycających lęk przed porażką są nasze wyobrażenia i myśli o tym, co się wydarzy. Jeżeli kiedykolwiek odczuwałaś strach przed działaniem, publicznym wystąpieniem, rozmową o pracę, zrobieniem czegoś, czego jeszcze nie robiłaś, przypomnij sobie, jakie myśli pojawiły się wtedy w Twoim umyśle. Może przemknęło Ci przez głowę:

  • „A jeżeli mi się nie uda?”,
  • „Co będzie, jak mnie nie zatrudnią?”,
  • „Jeżeli się pomylę, to będzie dla mnie kompromitacja”, etc.

 

To nie są wspierające myśli. To narracja wewnętrznego krytyka, który zaczyna Cię straszyć, podkopywać Twoją wiarę w siebie i prezentować wizje kompletnej klapy.

Uważaj na swoje myśli. Nie wkręcaj się w nie. Bo jeżeli usłyszysz w głowie, że „gdy się pomylisz w prezentacji, kompromitacja nieuchronna, może nawet wyleją cię z pracy” i zaczniesz się w tę myśl zagłębiać, Twój umysł zacznie angażować się w kreowanie wizji potencjalnej porażki.

Może zobaczysz siebie czerwoną ze wstydu albo bladą ze zdenerwowania, z trzęsącymi się rękami, dukającą coś z wysiłkiem. Ujrzysz wśród publiczności ludzi, którzy będą się szyderczo uśmiechać albo szeptać do siebie nawzajem. Może nawet zobaczysz oczyma wyobraźni swojego szefa, który będzie wpatrywał się w Ciebie srogim spojrzeniem, wróżącym rychłą katastrofę i kolejną porażkę.

Czarne myśli i związane z nimi obrazy generują odpowiednią reakcję biochemiczną w Twoim organizmie. Nagle czujesz, jak pocą Ci się dłonie, a w brzuchu rozlewa się uczucie niepokoju. Strach przed porażką, teraz gdy sobie go zwizualizowałaś stał się niemal obezwładniający. Szybko sięgasz po telefon lub wysyłasz e-mail, że jednak nie poprowadzisz tej prezentacji, bo… nie czujesz się na siłach albo w tym dniu musisz wyjechać służbowo w innej pilnej sprawie.

 

 

Odpuść oczekiwania, że ma być idealnie

Bądź czujna, jeżeli chodzi o negatywne, pełne lęku myśli. Zauważaj, gdy się pojawiają, a potem puszczaj. Pozwalaj im płynąć dalej. Im mniej się w nie angażujesz, tym mniejszy strach przed porażką. I mniejszy paraliż przed działaniem.

I nie oczekuj, że będzie idealnie, że wszystko uda się tak, jak zaplanowałaś. Obniż swoje standardy i oczekiwania wobec życia. Jeżeli robisz coś po raz pierwszy, nie jesteś ekspertem, odważasz się spróbować czegoś nowego – to przecież naturalne, że coś może pójść nie tak. Najważniejsze jest tu Twoje podejście do samej siebie i do rezultatów Twoich działań. I nastawienie do ewentualnych własnych błędów.

 

Zdejmij z siebie presję.

Pozwól sobie popełnić błąd.

Przyznaj sobie prawo do tego, że jakiejś umiejętności jeszcze w stu procentach nie opanowałaś.

 

A poza tym, jak masz ją opanować, jeżeli nie będziesz praktykować? Nawet kilkunastokrotne przećwiczenie wystąpienia przed lustrem nie zastąpi wyjścia na scenę i stanięcia przed publicznością. I wystawienia się na ewentualną krytykę, ocenę, komentarze. I nawet jeśli potem stwierdzisz, że nie wszystko powiedziałaś, kilka razy się pomyliłaś i często wymykało Ci się „yyyyy…”, bądź dla siebie wyrozumiała. Nie skupiaj się na tych drobiazgach. Skoncentruj się na tym, że jesteś odważna, sprawcza, podejmujesz ryzyko, wychodzisz ze swojej bezpiecznej przestrzeni. Pogratuluj sobie! Dzięki temu zbierasz doświadczenia, rozwijasz swoje umiejętności i stajesz się bardziej pewna siebie. A lęk przed porażką stopniowo maleje.

 

 

Porażka to informacja zwrotna

A jeżeli nadal bardzo się boisz, spójrz na potencjalną porażkę nie jak na porażkę, tylko jak na informację zwrotną. Tzw. feedback na temat Twoich działań. Ok, coś nie poszło nie tak. Co mogę zrobić następnym razem, aby to poprawić? Jakie mogę wyciągnąć wnioski? Czego nie widziałam albo o czym nie pomyślałam? Jakie działania były niewystarczające? Ewentualna porażka to cenna wiedza, którą możesz wykorzystać w przyszłości. I tak właśnie ją traktuj – jako źródło wiedzy, a nie przykry incydent, który miał Cię pognębić.  Jak napisała Clarissa Pinkola Estes „każde niepowodzenie to wielki nauczyciel, lepszy niż sukces”. Posłuchaj więc tego nauczyciela i weź sobie do serca to, co ma Ci do powiedzenia. Przeanalizuj i popraw swoje działania, tak aby w przyszłości szansa na powodzenie była większa.

A jeżeli pomyślisz, ilu wielkich przedsiębiorców, sławnych wynalazców czy sportowców zaczynało od porażek albo nawet zaliczało ich wiele, zanim odnieśli sukces – zrozumiesz, że porażka jest niejako wpisana w drogę do sukcesu. I odpowiednio spożytkowana pozwala ten sukces osiągnąć. Wyruszaj więc w tę drogę i już na początku załóż sobie, że pewnie kilka razy się przewrócisz. Będąc na to przygotowana, nie potraktujesz ewentualnej wpadki jako życiowej tragedii.

 

Pamiętam, jak kiedyś duże wrażenie zrobiły na mnie słowa Michaela Jordana, najlepszego koszykarza wszechczasów: 

„Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w mojej karierze. Przegrałem prawie 300 gier. 26 razy nie trafiłem decydujących piłek w meczu. Ponosiłem porażki raz po raz przez całe moje życie. I właśnie dlatego osiągnąłem sukces.”

 

I co ? Lepiej? Pomyśl o tym, gdy znowu „nie trafisz decydującej piłki w meczu” i przyjdzie Ci do głowy zrezygnować z dalszej gry. Nie rezygnuj. Niech strach przed porażką Cię nie powstrzyma. Ucz się, wyciągaj wnioski i idź dalej. Powodzenia!

 

Zobacz także:

 

Zostańmy w kontakcie