Chcesz schudnąć? Nauczyć się języka? Opanować jakąś umiejętność? Nauczyć się asertywności i w końcu przestać pozwalać ludziom się wykorzystywać?

 

Oczywiście, że tak! Jest motywacja do działania! Wyznaczasz sobie cel i zaczynasz do niego dążyć. Najpierw z ekscytacją, regularnie, z poczuciem, że naprawdę Ci się chce. Codziennie biegasz, chodzisz na zajęcia, przerabiasz materiały z kursu online. Realizujesz swój plan! Ale po kilku dniach albo tygodniach pojawiają się wymówki, zaczynasz opuszczać treningi, coraz częściej odkładasz działanie na następny dzień. 

O co chodzi? Dlaczego Twoja motywacja do działania stopniowo wyparowuje? Poznaj najczęstsze przyczyny, dla których tak się dzieje.

 

 

Po pierwsze: niechęć do siebie

Zastanów się i szczerze odpowiedz na pytanie: co czujesz w momencie podejmowania postanowienia, że będziesz realizować swój cel, załóżmy, że jest to zrzucenie konkretnej liczby kilogramów. Jakie masz myśli? Jakie emocje motywują Cię do działania? Z jaką energią zabierasz się do swoich aktywności?

Z mojego doświadczenia z pracy z kobietami wynika, że najczęściej jest to niechęć do siebie. To ten moment, kiedy patrzysz w lustro i z pogardą lustrujesz swoje „boczki” albo cellulit na udach. „Jak można się tak zapuścić” – przemyka Ci przez głowę myśl. I to jest jeszcze całkiem przyjazna myśl. Bo myśli do których przyznawały się moje klientki podczas sesji coachingowych bywały gorsze: „Ty grubasie, od dzisiaj codziennie biegasz”, „Rusz d… leniuchu”, „Z takim wyglądem nigdy nie znajdziesz sobie faceta, żaden cię nie zechce”.

Jakie emocje generują w Tobie takie myśli? Jak się czujesz, kiedy stoisz przed tym lustrem wyśmiana, skrytykowana i zbesztana przez siebie samą? Czujesz wstyd z powodu swojego ciała? Złość na siebie, że wyglądasz właśnie tak? Zazdrość, że inne kobiety są atrakcyjniejsze? Strach, że zostaniesz odrzucona albo że ludzie będą wytykać Cię palcami? Czujesz pogardę, niechęć, rozczarowanie sobą? Może masz ochotę siebie ukarać? Tak! Najlepiej jakąś drakońską dietą albo ostrymi treningami! Tylko, czy pod wpływem takich emocji czujesz chęć do podejmowania zaplanowanych aktywności? Czy raczej jesteś pchana strachem, wstydem i złością, i to jest Twoja wewnętrzna motywacja do działania? Owszem te emocje też potrafią motywować. Ale na krótką metę. Niestety, daleko w ten sposób nie zajedziesz.

 

 

Po drugie: Przymus spełnienia standardów

Teraz z innej beczki: zastanów się, czy Twoje cele są naprawdę Twoje? Jak często realizujesz coś, co jest ważne dla Ciebie, a ile razy podejmujesz działanie, bo uważasz że tak wypada albo takie są standardy? Warto zadać sobie takie pytania, bo nie ma nic bardziej frustrującego, jak odkryć że poświęciłaś mnóstwo energii i kawałek życia na coś, co wcale nie było Twoje. Nie wypływało z Twojej autentycznej potrzeby, a miało na celu dopasowanie się do czyichś standardów albo spełnienie cudze oczekiwania.

I tutaj znikająca motywacja do działania jest bardzo ważnym i pożytecznym sygnałem! Bo daje znać, że chyba do końca nie czujesz tego, co robisz albo robisz to, bo dałaś się przekonać, że to będzie dla Ciebie dobre. Może posłuchałaś czyjejś „dobrej” rady, może porównując się z kimś uznałaś, że Ty też tak musisz. Albo skopiowałaś czyjąś strategię działania, na zasadzie: tam działa, to u mnie też zadziała. A może uznałaś, że za bardzo odstajesz od przyjętych standardów i musisz się dopasować i zmienić w sobie kilka rzeczy, aby wcisnąć się w jakąś „szufladkę”? Jeżeli to, co będziesz w tym celu robić nie jest w zgodzie z Tobą ani nie wynika z Twojej autentycznej wewnętrznej potrzeby, motywacja zniknie albo będzie stopniowo słabnąć. Będzie wymagała ciągłego podsycania, czytaj: zmuszania się i tłumaczenia sobie, że nie możesz odpuścić.

 

 

Po trzecie: Zbyt duża presja

Co jeszcze skutecznie zabija motywację? Zbyt duży ciężar, jaki często na siebie nakładamy. Wysokie wymagania, wygórowane oczekiwania i presja, aby stać się najlepszą wersją siebie natychmiast! Najlepiej już jutro! Co robisz pod wpływem takich emocji? Zaczynasz cisnąć. Stajesz się swoim surowym sędzią, nadzorcą, żandarmem, który śledzi każdy Twój ruch, krytykując potknięcia i mobilizując do większego wysiłku. Straszysz siebie, karzesz, krytykujesz, wyśmiewasz. Z dezaprobatą komentujesz brak wystarczająco dobrych rezultatów i przykręcasz śrubę, aby zmotywować się do intensywniejszej pracy nad sobą.

Gwoździem do przysłowiowej trumny (w której już leży Twoja motywacja) jest porównywanie się z innymi, oczywiście na Twoją niekorzyść. „Ona wygląda atrakcyjniej, on potrafi lepiej mówić po angielsku, wszystkie moje koleżanki są szczuplejsze ode mnie, ona jest inteligentniejsza, on szybciej się tego nauczył. Ja nigdy nie będę taka dobra albo tak dobry jak ktoś tam”.

Czy naprawdę ciągła krytyka, presja i poganianie sprawia, że działasz z lekkością i ochotą? Czy wzmacnia Twoją pewność siebie? Czy może raczej masz wrażenie, że wleczesz za sobą jakiś wielki ciężar? Ale ciągniesz go, bo boisz się, że jak przestaniesz, to oberwiesz batem po plecach od swojego wewnętrznego krytyka?

Jak skutecznie pozbawić mocy swojego wewnętrznego krytyka uczę podczas szkolenia online “Pożegnaj wewnętrznego krytyka”. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ 

 

 

No dobrze, możesz teraz zapytać, to skoro przymus, niechęć do siebie i presja nie działają, albo działają na krótką metę, to co jest skuteczne? Na co zwracać uwagę, aby motywacja do działania była trwała i wypływała w sposób naturalny z mojego wnętrza?

Oto 6 sposobów na skuteczną motywację:

 

 

#1 Działaj w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami

Za każdym razem, kiedy podejmujesz realizację jakiegoś celu i planujesz działania, zastanów się i zapytaj siebie: Czy to jest naprawdę MÓJ cel? Dlaczego chcę to zrobić? Co mi to da? Co ja z tego będę miał/-a?

Te pytania pozwolą Ci odkryć, czy realizujesz coś, co wypływa z Twojej własnej wewnętrznej potrzeby, czy raczej idziesz za czyjąś sugestią, podpowiedzią czy radą, że „właśnie to będzie dla Ciebie dobre”. Także zadanie sobie pytania o korzyści pokaże Ci, co TOBIE przyniesie realizacja tego celu i czy czasem nie jest tak, że korzyści wcale nie będą Twoje. Wtedy może Cię “oświecić” i zdasz sobie sprawę, że wcale nie chcesz tego robić i wolał(a)byś przeznaczyć swoją energię na coś zupełnie innego.

 

 

#2 Kieruj się własnymi standardami

„Czy naprawdę muszę wbić się w rozmiar 36? Rzeczywiście moją wewnętrzną potrzebą jest mieć takie, a nie inne hobby, takie mieszkanie, taki styl ubierania się? Czy to są moje standardy? A czy to w ogóle do mnie pasuje?” Odpowiadając sobie szczerze na te pytania możesz odkryć, że bezrefleksyjnie usiłujesz dążyć do spełnienia jakichś zewnętrznych standardów, które być może obowiązują w Twoim otoczeniu, wśród osób, z którymi funkcjonujesz na co dzień, w Twojej społeczności albo grupie rówieśniczej.

Jeżeli odkryjesz, że na siłę próbujesz wpasować się w jakąś ramkę, kosztem „obcięcia” albo „dorobienia” sobie czegoś i to jest dla Ciebie zbyt duży koszt, odpuść. Wyznacz swoje własne standardy i nimi się kieruj.

 

 

#3 Działaj z miłości do siebie

To moja ulubiona zasada, którą kieruję się w działaniu. Zawsze sprawdzaj, czy to co dla siebie robisz, robisz „za karę”, dlatego że siebie nie lubisz i nie możesz na siebie patrzeć, czy robisz to dlatego, że siebie kochasz i chcesz się o siebie zatroszczyć. Jeżeli zmuszasz się do działania karząc i strasząc siebie, katując drakońskimi dietami albo treningami i jeszcze wyśmiewając brak rezultatów, przypomnij sobie, jak to było choćby za Twoich szkolnych czasów. Czy do nauki i dążenia do celu lepiej motywowały Cię groźby i kary, czy pochwały, docenianie wysiłku i dodawanie otuchy?

Bądź dla siebie wsparciem, a nie surowym sędzią i katem. Trzymaj za siebie kciuki, chwal i doceniaj się za wszystko, co robisz, dodawaj sobie sił. To sprawi, że będziesz działać z większą lekkością i lepszymi efektami.

Jak działać z miłości do siebie i skutecznie się rozwijać? O tym piszę obszernie w mojej nowej książce “Czuła dla siebie. Żyj wolna od presji i lęku”. Możesz ją zakupić TUTAJ

 

 

#4 Wybieraj to, co w zgodzie z Tobą

Jeżeli kiedykolwiek robiłaś/-łeś w życiu coś, co nie było w zgodzie z Tobą, ale uważałaś/-łeś że tak trzeba albo byłaś/-łeś do tego zmuszana/-y, przypomnij sobie, jaka była Twoja motywacja do działania. Na przykład rodzice zmuszali Cię do grania na pianinie, choć to kompletnie nie było Twoje albo uważali, że najlepsze dla Ciebie będą studia ekonomiczne, choć Ciebie interesowała archeologia? Jak Ci szło realizowanie takich celów? Podejrzewam, że nie pomogło nawet racjonalizowanie sobie tego na zasadzie: „jako ekonomist(k)a będę zarabiać lepiej, a po archeologii pewnie nie bardzo da się związać koniec z końcem”. Motywacji nie było, a nawet jeśli udało Ci się ukończyć studia, które nie były w zgodzie z Twoimi zainteresowaniami, to tylko dzięki zmuszaniu się i tłumaczeniu sobie, że „tak będzie najlepiej”.

Ale uwaga: to Twoje życie i po latach może się okazać, że idąc za czymś, co nie było Twoje znalazłaś/łeś się w miejscu, w którym wcale nie chciałaś/-łeś się znaleźć. Czy warto płacić taką cenę?

 

 

#5 Działaj metodą małych kroków i stawiaj sobie realne cele

Co sprawia, że Twoja motywacja do działania nieuchronnie wyparuje? Poczucie przytłoczenia i braku sprawczości. Jeżeli wrzucisz sobie na plecy ogromny ciężar, może przez jakiś czas będziesz go nieść. Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą konsekwentną i ambitną. Ale nawet największa ambicja i silna wola nie jest w stanie przetrwać, jeżeli pod ciężarem swojego celu ugniesz się, a potem upadniesz. A to jest nieuniknione, jeżeli cel jest zbyt duży, przytłaczający albo mało realny. Po jakimś czasie zwyczajnie zabraknie Ci sił. Poczujesz się zbyt mała/-y w obliczu tej wielkiej góry, którą postawiłaś/-łeś przed sobą do zdobycia. łatwo wtedy możesz stwierdzić, że to dla Ciebie zbyt duże, za trudne i nieosiągalne. Możesz mieć też poczucie, że choćbyś robił/-a co w Twojej mocy i tak nie dotrzesz na szczyt, więc szkoda Twojego wysiłku. W tym miejscu Twoja motywacja gaśnie, a Ty odpuszczasz i czujesz się fatalnie.

Dlaczego? Bo, gdy odpuszczasz, cierpi na tym Twoje poczucie sprawczości. Gdzieś z tyłu głowy siedzi przyczajona myśl, że nie dajesz rady, że nie potrafisz, że jest zbyt słaba/-y. I to może niekorzystnie rzutować na Twoje następne cele. Pamiętaj więc, aby Twój cel był ambitny, ale realny do osiągnięcia. To zwiększy szanse na powodzenie. Teraz i w przyszłości.

 

 

#6 Rób to, co dla Ciebie ważne i co ma dla Ciebie sens

Działanie w spójności z naszymi wartościami jest kluczowe dla utrzymania wewnętrznej motywacji na wysokim poziomie. A to właśnie wartości określają, co jest dla nas ważne i co nadaje naszemu życiu sens. Kiedy działamy w zgodzie z naszymi wartościami, do niczego nie musimy się zmuszać. Chęć do działania wypływa naturalnie z naszego wnętrza i nie wymaga stałego „podkręcania” ani „podsycania”.

Jeżeli Twoją ważną życiową wartością jest zdrowie, pewnie będziesz podejmować aktywność fizyczną i gotować zdrowe posiłki bez zmuszania się. Będzie to dla Ciebie oczywiste i całkowicie naturalne. Jeżeli  rozwój osobisty i praca nad sobą jest tym, co nadaje Twojemu życiu sens, pewnie będziesz co jakiś czas czuć potrzebę ukończenia kolejnych studiów, pójścia na jakiś kurs czy szkolenie. Wcale nie dlatego, że ktoś będzie Cię przekonywał, że tak wypada, albo że „powinnaś/-eś”. Dlatego, że sam/-a będziesz tego chciał/-a. I będzie to dla Ciebie naturalną aktywnością, w dodatku będącą źródłem ogromnej przyjemności i satysfakcji.

 

Gdzie zatem ukrywa się trwała motywacja do działania? Gdzie jej szukać? W sobie! W swoich potrzebach, pragnieniach, wartościach. Pytać siebie: Co będzie dla mnie dobre? Co będę z tego miał/-a? Co sprawi, że poczuję radość z działania i przekonanie, że to co robię ma sens? I najważniejsze: działać z miłości do siebie. I to nie ma nic wspólnego z egoizmem. Bo gdy potrafisz troszczyć się o siebie i jesteś szczęśliwym i spełnionym człowiekiem, będziesz w stanie również prawdziwie kochać, uszczęśliwiać i troszczyć się o innych. 

 

Zobacz także:

 

 

Podziel się: