Druga sesja z E. Pierwsze koty za płoty. Większa otwartość i zaufanie. Siadamy i od razu płynie opowieść: „Dziś w pracy wchodzę z innymi na spotkanie działu. Wszyscy siadają. Okazuje się, że dla mnie brakuje krzesła. Żaden z mężczyzn się nie rusza, więc sama przynoszę sobie krzesło z recepcji. Kolega siedzący naprzeciwko proponuje kawę koleżance, nalewa najpierw jej, potem sobie. Mnie nawet nie zapyta. Jestem niewidzialna? Zaczynam mówić, połowa ludzi gapi się w smartfony. Chociaż, gdy wypowiadała się przed chwilą moja koleżanka, to jej słuchali. Szef ma uwagi do mojej prezentacji. Chyba ma rację, tylko dlaczego na koniec nie podziękował mi za wysiłek i zaangażowanie? Innych zwykle docenia, tylko jakoś o mnie zapomniał…” Powoli zagłębiamy się w temat. Pokazuje się kwestia szacunku do siebie, stanięcia po swojej stronie, bycia dla siebie dobrą. Robi się z tego sesja pt. Jak traktujesz siebie ?

Uważasz, że ludzie Cię nie szanują? Zastanów się, czy Ty szanujesz siebie.

Uważasz, że ludzie Cię nie słuchają? Pomyśl, czy Ty słuchasz siebie.

Uważasz, że ludzie są dla Ciebie nieżyczliwi? Pomyśl, czy Ty jesteś sobie przychylna?

Uważasz, że ktoś jest dla Ciebie zbyt surowy? Zastanów się, czy Ty jesteś dla siebie wyrozumiała?

Uważasz, że ktoś Ciebie nazbyt krytykuje? Pomyśl, czy Ty jesteś dla siebie akceptująca i łagodna?

Uważasz, że ktoś Ciebie nie docenia? Pomyśl, czy Ty cenisz siebie?

Relacje, jakie mamy z otoczeniem są odzwierciedleniem relacji, jaką mamy ze sobą. To, jak traktujesz siebie samą, ma przełożenie na to, jak inni Ciebie traktują. Takie to proste.

Jeżeli sama dla siebie jesteś bezwzględna i wymagająca, wciąż siebie ganisz i krytykujesz, nie potrafisz docenić swojego wysiłku, a widzisz tylko błędy, nie dziw się, że doświadczasz tego samego ze strony otoczenia.

Jeżeli  nie zauważasz swoich potrzeb, spełniasz oczekiwania wszystkich dookoła, a siebie ignorujesz, nie dziw się, że inni też Ciebie ignorują i nie traktują poważnie.

Wkurza Cię, gdy ludzie Cię nie słuchają. A czy Ty słuchasz swojego wewnętrznego głosu? Czy dajesz mu uwagę? Czy raczej starasz się go zepchnąć w kąt?

Przykro Ci, gdy ktoś zwraca się do Ciebie ostrym i agresywnym tonem. A czy Ty nie jesteś dla siebie ostra, gdy nazywasz siebie głupią, nieudolną albo beznadziejną? Bo popełniłaś jakiś błąd?

Boli Cię, gdy ludzie Cię zbytnio eksploatują. Ale czy Ty nie eksploatujesz sama siebie pracując cały dzień, bez obiadu i bez odpoczynku, twierdząc, że to jest dla Ciebie ok? Twoje ciało krzyczy, że ma dosyć, boli Cię głowa i zdrętwiał Ci kark, ale Ty mówisz sobie, że jeszcze godzinkę wytrzymasz?

Chcesz zmienić sposób, w jaki otoczenie Ciebie traktuje, zmień sposób, w jaki traktujesz siebie.

  • Bądź uważna na to, jak się do siebie zwracasz.
  • Zwróć uwagę, jak traktujesz swoje błędy i potknięcia. Czy jesteś dla siebie wyrozumiała i współczująca?
  • Czy widzisz i doceniasz swoją pracę, wysiłek, energię jaką wkładasz codziennie w dziesiątki czynności?
  • Czy jesteś sobie wdzięczna?
  • Czy jesteś dla siebie dobra?
  • Uświadom sobie, czy zauważasz swoje potrzeby.
  • Jak reagujesz, gdy czujesz zniechęcenie albo zmęczenie? Czy pozwalasz sobie na odpoczynek, czy raczej „bierzesz się w garść” i zmuszasz do działania?
  • Co robisz, gdy Ci źle i smutno? Czy w ogóle coś z tym robisz? Czy po prostu nie chcesz tego czuć i wolisz się w to nie zagłębiać? Rzucić się w pracę, albo włączyć telewizor i odpłynąć w nieświadomość. Jakoś to będzie.

Tak, jakoś będzie. Tylko, czy chodzi o to, żeby jakoś przetrwać, czy w pełni żyć?

Jeżeli chcesz przyjrzeć się temu, jak traktujesz siebie, popracować nad relacją ze sobą albo wręcz czujesz, że potrzebujesz zbudować tę relację od początku, zapisz się na bezpłatną konsultację wstępną. Porozmawiamy o Twojej sytuacji i o tym, jak mogę Ciebie wesprzeć https://ogrodprzemian.pl/kontakt/

 

Podziel się: